Vishay MCA12060D3300BP500
MCA Series Precision Thin Film Chip Resistor 1206 330 Ohm 0.1% Tolerance 0.25W ±25 ppm/K Surface Mount 2-Pin SMD...
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay MCA12060D3300BP500.
IHS
Datasheet11 pages4 years ago
Inventory History
3 month trend:
+1277%
CAD Models
Download Vishay MCA12060D3300BP500 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
99,992
Authorized Distributors
5
Resistance
330 Ω
330 Ω
Case/Package
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
Composition
Thin Film
Thin Film
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginGermany, Israel
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2016-09-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay MCA12060D3300BP500 provided by its distributors.
MCA Series Precision Thin Film Chip Resistor 1206 330 Ohm 0.1% Tolerance 0.25W ±25 ppm/K Surface Mount 2-Pin SMD Paper Tape
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 330ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/4W 1206
MCA 1206-25 0.1% P5 330R