Vishay MBA02040C1782FRP00
Fixed Resistor, Thin Film, 0.4W, 17800ohm, 200V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay MBA02040C1782FRP00.
Newark
Datasheet15 pages7 years ago
Datasheet13 pages13 years ago
Datasheet13 pages13 years ago
Datasheet13 pages14 years ago
Datasheet13 pages14 years ago
Datasheet13 pages15 years ago
Datasheet13 pages15 years ago
Datasheet12 pages16 years ago
Datasheet11 pages17 years ago
Datasheet15 pages10 years ago
Datasheet13 pages12 years ago
IHS
element14 APAC
Farnell
element14
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
0
Authorized Distributors
2
Resistance
17.8 kΩ
17.8 kΩ
Mount
Through Hole
Case/Package
Axial
Axial
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
Composition
Metal Film, Thin Film
Metal Film
Temperature Coefficient
50 ppm/°C
50 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginCzechia, India
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2008-05-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.6W, 16500ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.6W, 16900ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 17800ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 16200ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay MBA02040C1782FRP00 provided by its distributors.
Res Thin Film 17.8K Ohm 1% 0.4W ±50ppm/C Conformal Coated AXL Automotive T/R
Resistor Metal Film,17.8kOhm,1%,+/-100pp