Vishay MBA02040C1331FRP00
MBA/SMA 0204 - Professional Axial Through Hole Resistor ±1% ±50ppm/C 1.33kOhms 0.4W
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay MBA02040C1331FRP00.
Newark
Datasheet15 pages7 years ago
Datasheet13 pages13 years ago
Datasheet13 pages13 years ago
Datasheet13 pages14 years ago
Datasheet13 pages14 years ago
Datasheet13 pages15 years ago
Datasheet13 pages15 years ago
Datasheet12 pages16 years ago
Datasheet11 pages17 years ago
Datasheet15 pages10 years ago
Datasheet13 pages12 years ago
IHS
element14 APAC
Farnell
element14
Inventory History
3 month trend:
-2.04%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
27,844
Authorized Distributors
5
Resistance
1.33 kΩ
1.33 kΩ
1.33 kΩ
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Axial
Conformal
Conformal
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Composition
Metal Film, Thin Film
Metal Film, Thin Film
Temperature Coefficient
50 ppm/°C
50 ppm/°C
50 ppm/°C
Introduction Date2008-05-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 1300ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 1210ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 1240ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 1270ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay MBA02040C1331FRP00 provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.4W, 1330ohm, 200V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Resistor Professional Metal Film 1.33k Ohm 1% 1/4W ±50ppm/K Ceramic Axial T/R