Vishay IHLP2525BDER1R5M01
Inductor High Current Shielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz 7.5A 21.2mOhm DCR 2525 T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay IHLP2525BDER1R5M01.
IHS
Datasheet4 pages8 years ago
Future Electronics
Newark
RS (Formerly Allied Electronics)
iiiC
Inventory History
3 month trend:
-95.12%
CAD Models
Download Vishay IHLP2525BDER1R5M01 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-03-06
LTD Date2021-06-06
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz 20Q-Factor Carbonyl Powder 9A 0.015Ohm DCR Automotive T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz Iron 9A 0.015Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz Metal 5.9A 0.0248Ohm DCR T/R
Wurth Elektronik74438356015
FIXED IND 1.5UH 5.8A 19 MOHM SMD
Wurth Elektronik74437349015
Inductor, 1.5Uh, Shielded, 8A Rohs Compliant: Yes |Würth Elektronik 74437349015
Descriptions
Descriptions of Vishay IHLP2525BDER1R5M01 provided by its distributors.
IHLP2525BD-01 SERIES WIREWOUND SMD INDUCTOR W/ METAL CORE,1.5 UH +/-20%
General Purpose Inductor, 1.5uH, 20%, 1 Element, Composite-Core, SMD, 2525
IHLP Series 2525 1.5 uH 20% 7.5 A Shielded Low Profile High Current SMT Inductor
INDUCTOR, 1.5UH, 15A, 20%; Inductance:1.5µH; Inductance Tolerance:± 20%; DC Resistance Max:0.0212ohm; DC Current Rating:7.5A; Inductor Case Style:2525BD; No. of Pins:2; Core Material:Iron Powder; Core Material:Powdered Iron; DC Current Max:7.5A; External Depth:6.47mm; External Length / Height:0.095mm; External Width:6.86mm; Inductor Type:High Current; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Package / Case:SMD; Resistance:18.5mohm; Saturation Current Ic:15A