Vishay CRCW25122K61FKTG
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 1W, 2610ohm, 500V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2512
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CRCW25122K61FKTG.
IHS
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet8 pages15 years ago
CAD Models
Download Vishay CRCW25122K61FKTG symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
Stock
2,389
Authorized Distributors
2
Resistance
2.61 kΩ
2.61 kΩ
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-09-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay CRCW25122K61FKTG provided by its distributors.
RES SMD 2.61K OHM 1% 1W 2512
Crcw2512 2.61K 1% 100 R67 Rohs Compliant: No |Vishay CRCW25122K61FKTG
CRCW2512 2.61K 1% 100 R67