Vishay CRCW25122K15FKTG
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 1W, 2150ohm, 500V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2512
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CRCW25122K15FKTG.
IHS
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet8 pages15 years ago
CAD Models
Download Vishay CRCW25122K15FKTG symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
2,000
Authorized Distributors
3
Resistance
2.15 kΩ
2.15 kΩ
Case/Package
2512
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Descriptions
Descriptions of Vishay CRCW25122K15FKTG provided by its distributors.
RES SMD 2.15K OHM 1% 1W 2512
CRCW2512 2.15K 1% 100 R67