Vishay CRCW20103K24FKTF
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.75W, 3240ohm, 400V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2010
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CRCW20103K24FKTF.
IHS
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet8 pages15 years ago
Newark
CAD Models
Download Vishay CRCW20103K24FKTF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
4,000
Authorized Distributors
3
Resistance
3.24 kΩ
3.24 kΩ
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
750 mW
750 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2005-09-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
PanasonicERJ-12SF3011U
Res Thick Film 2010 3.01K Ohm 1% 0.75W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Yageo GroupRC2010FK-073K3L
Res Thick Film 2010 3.3K Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupRC2010FK-073KL
Res Thick Film 2010 3K Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
PanasonicERJ-12SF3321U
Res Thick Film 2010 3.32K Ohm 1% 0.75W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Res Thick Film 2010 3.3K Ohm 1% 0.75W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Res Thick Film 2010 3.01K Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay CRCW20103K24FKTF provided by its distributors.
RES SMD 3.24K OHM 1% 3/4W 2010
RESISTOR, THICK FILM, 3.24KOHM, 750mW, 1%
CRCW2010 3.24K 1% 100 R02