Vishay CRCW121030K9FKTA
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.5W, 30900ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1210
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CRCW121030K9FKTA.
IHS
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet8 pages15 years ago
Newark
CAD Models
Download Vishay CRCW121030K9FKTA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
5,000
Authorized Distributors
3
Resistance
30.9 kΩ
30.9 kΩ
30.9 kΩ
Case/Package
1210
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
500 mW
500 mW
500 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-09-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay CRCW121030K9FKTA provided by its distributors.
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/2W 1210
CRCW1210 30.9K 1% 100 RT1
Thick Film Chip Resistor; Series:CRCW; Resistance:30.9kohm; Resistance Tolerance:+/-1%; Power Rating:330mW; Voltage Rating:200VDC; Temperature Coefficient:+/-100 ppm; Package/Case:1210; Leaded Process Compatible:No RoHS Compliant: No