Vishay CRCW121019K1FKTA
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.5W, 19100ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1210
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CRCW121019K1FKTA.
Datasheet8 pages15 years ago
Newark
CAD Models
Download Vishay CRCW121019K1FKTA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
5,000
Authorized Distributors
3
Resistance
19.1 kΩ
19.1 kΩ
19.1 kΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
500 mW
500 mW
500 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Descriptions
Descriptions of Vishay CRCW121019K1FKTA provided by its distributors.
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/2W 1210
CRCW1210 19.1K 1% 100 RT1
Thick Film Chip Resistor; Power Rating:330mW; Resistance:19.1kohm; Resistance Tolerance:± 1%; Series:CRCW; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Resistor Element Material:Thick Film; Voltage Rating:200V ;RoHS Compliant: No