Vishay CRCW12066M20FKEA
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 6200000ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CRCW12066M20FKEA.
IHS
Datasheet10 pages3 years ago
Farnell
Newark
element14 APAC
CAD Models
Download Vishay CRCW12066M20FKEA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
Stock
19,500
Authorized Distributors
3
Resistance
6.2 MΩ
6.2 MΩ
6.2 MΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-02-16
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay CRCW12066M20FKEA provided by its distributors.
RES SMD 6.2M OHM 1% 1/4W 1206
D25/CRCW1206 100 6M2 1% ET1 e3
RESISTOR, 1206, 6M2, 1%
6.2M OHM 1% 100PPM
RES, 6M2, 1%, 0.25W, 1206, THICK FILM; Resistor Case Style: 1206 [3216 Metric]; Resistance: 6.2Mohm; Product Range: CRCW e3 Series; Voltage Rating: 200V; Resistor Element Material: Thick Film; Power Rating: 250mW; Resistance Tolerance: ± 1%; Temperature Coefficient: ± 100ppm/K; Automotive Qualification Standard: AEC-Q200; Reel Quantity: 5000; Resistor Mounting: Surface Mount Device