Vishay CRCW12062M55FKTA
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 2550000ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CRCW12062M55FKTA.
IHS
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet8 pages15 years ago
CAD Models
Download Vishay CRCW12062M55FKTA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
5,000
Authorized Distributors
3
Resistance
2.55 MΩ
2.55 MΩ
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-09-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay CRCW12062M55FKTA provided by its distributors.
RES SMD 2.55M OHM 1% 1/4W 1206
CRCW1206 2.55M 1% 100 RT1
Thick Film Chip Resistor; Power Rating:250mW; Resistance:2.55Mohm; Resistance Tolerance:± 1%; Series:CRCW; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Resistor Element Material:Thick Film; Voltage Rating:200V ;RoHS Compliant: No