Vishay CRCW1206196RFKTA
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 196ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CRCW1206196RFKTA.
Datasheet8 pages15 years ago
Newark
Future Electronics
CAD Models
Download Vishay CRCW1206196RFKTA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
13,000
Authorized Distributors
4
Resistance
196 Ω
196 Ω
196 Ω
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2005-09-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
PanasonicERJ8ENF1960V
Res Thick Film 1206 196 Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRC1206FR-07196RL
Res Thick Film 1206 196 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 1206 196 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ8ENF2000V
Res Thick Film 1206 200 Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 1206 180 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
250mW Thick Film Resistors 200V ±1% ±100ppm/℃ 200Ω 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Vishay CRCW1206196RFKTA provided by its distributors.
RES THICK FILM 196 OHM 1/4W 1% 1206 SMD
CRCW1206 196 1% 100 RT1
Thick Film Chip Resistor; Power Rating:250mW; Resistance:196ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Series:CRCW; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Resistor Element Material:Thick Film; Voltage Rating:200V ;RoHS Compliant: No