Vishay CRCW060351K1FKEAHP
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.33W, 51100ohm, 75V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CRCW060351K1FKEAHP.
Upverter
Datasheet6 pages13 years ago
Datasheet6 pages13 years ago
Datasheet6 pages14 years ago
Datasheet6 pages16 years ago
Inventory History
3 month trend:
-5.03%
CAD Models
Download Vishay CRCW060351K1FKEAHP symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
32,537
Authorized Distributors
5
Resistance
51.1 kΩ
51.1 kΩ
Case/Package
0603
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
330 mW
250 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-PA3F5112V
Res Anti-Surge Thick Film 0603 51.1k Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded Paper T/R
PanasonicERJPA3F4702V
Res Thick Film 0603 47K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0603 51K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0603 47K Ohm 1% 1/3W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Res Thick Film 0603 49.9K Ohm 1% 0.33W(1/3W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE ConnectivityCRGH0603F47K
Fixed Resistor, Thick Film, 0.2W, 47000ohm, 50V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Descriptions
Descriptions of Vishay CRCW060351K1FKEAHP provided by its distributors.
CRCW0603-HP 100 51K1 1% ET1 E3
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/3W 0603
0603 (1608Metric) FIXED RESISTOR CRCW-HP 0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm 0.25W 1/4W 51.1kOhm ±100ppm/C
51.1K¦¸ ¡À1% 333mW ¡À100ppm/¡æ 0603 1.6mm*850¦Ìm*550¦Ìm