Vishay CRCW0603348KFKTA
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.1W, 348000ohm, 75V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0603
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CRCW0603348KFKTA.
IHS
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet8 pages15 years ago
Newark
Future Electronics
Arrow Electronics
Inventory History
3 month trend:
-3.32%
CAD Models
Download Vishay CRCW0603348KFKTA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
Stock
69,906
Authorized Distributors
6
Resistance
348 kΩ
348 kΩ
348 kΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
100 mW
100 mW
100 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-09-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
PanasonicERJ3EKF3483V
Res Thick Film 0603 348K Ohm 1% 1/10W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRC0603FR-07348KL
100mW Thick Film Resistors 75V ±100ppm/℃ ±1% 348kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 0603 348K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRC0603FR-13348KL
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.1W, 348000ohm, 75V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
PanasonicERJ3EKF3303V
Res Thick Film 0603 330K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0603 316K Ohm 1% 1/10W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay CRCW0603348KFKTA provided by its distributors.
CRCW Series 0603 0.1 W 348 kOhm ±1 % ±100 ppm/K SMT Thick Film Chip Resistor
CRCW 0603 0603 (1608Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 348kOhms 0.1W 1/10W
RES SMD 348K OHM 1% 1/10W 0603
Thick Film Chip Resistor; Resistance:348Kohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:125Mw; Resistor Case/Package:0603 [1608 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Product Range:Crcw Series Rohs Compliant: No |Vishay CRCW0603348KFKTA