Vishay CRCW04021R80JNTD
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.063W, 1.8ohm, 50V, 5% +/-Tol, Surface Mount, 0402
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CRCW04021R80JNTD.
IHS
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet8 pages15 years ago
CAD Models
Download Vishay CRCW04021R80JNTD symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
10,000
Authorized Distributors
3
Resistance
1.8 Ω
1.8 Ω
Case/Package
0402
Tolerance
5 %
5 %
Power Rating
63 mW
63 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-09-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay CRCW04021R80JNTD provided by its distributors.
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/16W 0402
CRCW0402 1.8 5% 200 RT7