Vishay CMF55500R00FEBF
Fixed Resistor, Metal Film, 0.6W, 500ohm, 350V, 1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CMF55500R00FEBF.
element14 APAC
Datasheet5 pages10 years ago
Farnell
Newark
Inventory History
3 month trend:
+257%
CAD Models
Download Vishay CMF55500R00FEBF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Introduction Date2025-11-14
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Thin Film, 0.6W, 499ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
MRS25 FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±1% ±50ppm/C 511Ohm 0.6W
MRS25 FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±1% ±50ppm/C 475Ohm 0.6W
TE ConnectivityLR1F499R
Through Hole Thin Film Resistor, Lr Series, 499 Ohm, 600 Mw, - 1%, 350 V, Axial Leaded
TE Connectivity / AMP1622514-1
Fixed Resistor, Thin Film, 0.6W, 549ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 499ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay CMF55500R00FEBF provided by its distributors.
Res Metal Film 500 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±25ppm/C Epoxy AXL Bulk
RESISTOR METAL FILM, 500 OHM, 500mW, ±1%
Axial Axial CMF 0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm 0.5W 1/2W 500Ohms ±25ppm/C
RESISTOR METAL FILM, 500 OHM, 500mW, ±1%; RESISTOR METAL FILM, 500 OHM, 500mW, ±1%; Resistance:500ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:500mW; Voltage Rating:250V; Temperature Coefficient:± 25ppm/°C; Resistor Element Material:Metal Film; Leaded Process Compatible:No