Vishay CCF60150RFKR36
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 150ohm, 500V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
AvnetCCF60150RFKR3602500
17h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CCF60150RFKR36.
IHS
Datasheet3 pages10 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
0
Authorized Distributors
1
Resistance
150 Ω
150 Ω
Mount
Through Hole
Case/Package
Conformal
Conformal
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
Composition
Metal Film
Metal Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2004-09-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 7 months ago)
Related Parts
Stackpole ElectronicsRNF14FTD150R
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 150ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.6W, 150ohm, 350V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 150ohm, 350V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.33W, 150ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 165ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRNF14FTD162R
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 162ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay CCF60150RFKR36 provided by its distributors.
Resistor,metal Film,150Ohms,500Wv,1+/-% Tol,-100,100Ppm-Tc Rohs Compliant: No |Vishay CCF60150RFKR36
Metal Film Resistors, Industrial, ± 1 % Tolerance
CCF-60 150 1% T-1 R36
150 OHM 1% 100PPM 1/2W