Vishay AZ23C7V5-G3-18
Zener Diode, 7.5V V(Z), 5%, 0.3W, Silicon, Unidirectional
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay AZ23C7V5-G3-18.
Stock
1
Authorized Distributors
2
Case/Package
TO-236-3
SOT-23
Zener Voltage
7.5 V
7.5 V
Tolerance
5 %
5 %
Power Dissipation
300 mW
300 mW
Impedance
7 Ω
7 Ω
Max Reverse Leakage Current
100 nA
Forward Voltage
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date2013-05-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Zener Diode, 8.2V V(Z), 5%, 0.5W, Silicon, Unidirectional
Tape & Reel (TR) ±5% Surface Mount ZENER DIODE Zener Diode 900mV @ 10mA 5muA @ 4V 225mW 6.2V
Zener Diode, 7.5V V(Z), 6.04%, 0.25W, Silicon, Unidirectional, TO-236AB
Zener Diode Single 7.5V 5% 15Ohm 300mW Automotive AEC-Q101 3-Pin SOT-23 T/R
Small Signal Zener Diodes, Dual Zener Diode, 6.8V V(Z), 5%, 0.3W, Silicon, Unidirectional
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOT23 / Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 8.2 V 300 mW ±5% SOT-23-3
Descriptions
Descriptions of Vishay AZ23C7V5-G3-18 provided by its distributors.
DIODE ZENER ARRAY 7.5V SOT-23-3