Vishay AC01000001209JA100
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 12ohm, 3.4641V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay AC01000001209JA100.
Newark
Datasheet12 pages5 years ago
Datasheet9 pages10 years ago
Datasheet9 pages12 years ago
IHS
Farnell
element14 APAC
Inventory History
3 month trend:
-18.57%
Supply Chain
Country of OriginCzechia, India
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.80
Introduction Date2008-01-14
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
TE ConnectivityROX1SJ12R
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 1W, 12ohm, 5% +/-Tol, 350ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 12ohm, 350V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityROX1SJ12R
Fixed Resistor, Metal Film, 2W, 12ohm, 500V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityROX2SJ12R
ROX Neohm FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±5% ±350ppm/C 12Ohm 2W
Descriptions
Descriptions of Vishay AC01000001209JA100 provided by its distributors.
Res Wirewound 12 Ohm 5% 1W -80ppm/°C to -10ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Ammo Pack
Avnet Japan
Axial Axial AC 0.169Diax0.433L 4.30mmx11.00mm 1W 12Ohms -10/ -80ppm/C
RES, 12R, 5%, 1W, AXIAL, WIREWOUND; Resistance: 12ohm; Product Range: AC Series; Power Rating: 1W; Resistance Tolerance: ± 5%; Resistor Case Style: Axial Leaded; Voltage Rating: -; Resistor Element Material: Wirewound; Temperat
12¦¸ ¡À5% 1W -80ppm/¡æ~-10ppm/¡æ 11mm