Vishay 790D335X9050B2BE3
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, 3.3uF, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
Avnet790D335X9050B2BE30250
3d
Future Electronics790D335X9050B2BE30250Bulk
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay 790D335X9050B2BE3.
IHS
Datasheet9 pages4 years ago
Future Electronics
Newark
Farnell
CAD Models
Download Vishay 790D335X9050B2BE3 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Yageo GroupT322D335K050AT
Cap Tant Solid 3.3uF 50V 10% (4.57 X 10.67mm) Axial 3 Ohm 125C Bulk
Yageo GroupT322C335K035AT
Cap Tant Solid 3.3uF 35V 10%( 4.57 X 8.76mm) Axial 125C Bulk
Yageo GroupT322B335K020AT
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 20V, 10% +Tol, 10% -Tol, 3.3uF, Through Hole Mount
173D Series 3.3 uF ±10 % 25 V Axial Solid Electrolyte Tantalum Capacitor
Cap Tant Solid 3.3uF 20V 10% (2.79 X 7.37mm) Axial 125°C Ammo Pack
Cap Tant Solid 3.3uF 25V 10% (2.79 X 7.37mm) Axial 125°C Ammo Pack
Descriptions
Descriptions of Vishay 790D335X9050B2BE3 provided by its distributors.
CAPACITOR, TANTALUM, 50V, 3.3UF
RESIN-MOLDED, RADIAL-LEAD SOLID
CAPACITOR, TANTALUM, 50V, 3.3UF; Capacitance:3.3µF; Capacitance Tolerance:± 10%; Voltage Rating:50V; Capacitor Case Style:Radial; No. of Pins:2; Lead Spacing:5.08mm; Capacitor Dielectric Type:Tantalum; Applications:General Purpose; ;RoHS Compliant: Yes
CAPACITOR, TANTALUM, 50V, 3.3UF; Capacitor Application:General Purpose; Capacitance:3.3µF; Capacitance Tolerance:± 10%; Voltage Rating:50V; Capacitor Case Style:Radial Leaded; Lead Spacing:5.08mm; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; SVHC:No SVHC (15-Dec-2010); External Depth:4.8mm; External Length / Height:10.5mm; External Width:7.3mm; Impedance:2.8ohm; Impedance Frequency:100kHz; Impedance Temperature:25°C; Lead Diameter:0.5mm; Lead Length:12mm; Leakage Current:1.6µA; No. of Pins:2; Package / Case:Radial; Termination Type:Radial Leaded