Vishay 248FGJSPXB25102MA
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.5W, 1000ohm, 22.4V, 20% +/-Tol, 500ppm/Cel, 1 Turn(s)
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay 248FGJSPXB25102MA.
Vishay
Datasheet5 pages1 year ago
Upverter
IHS
element14 APAC
Newark
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Vishay 248FGJSPXB25102MA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Related Parts
Potentiometer, Conductive Plastic, 1W, 1000ohm, 20% +/-Tol, 1000ppm/Cel, 1 Turn(s)
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.5W, 1000ohm, 20% +/-Tol, 1000ppm/Cel, 6350
Res Conductive Plastic POT 1K Ohm 20% 1/20W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6mm Pin Panel Mount/Through Hole
TT Electronics91AR1KLF
Trimmer, Cermet, 0.5W, 1000ohm, 250V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s)
Descriptions
Descriptions of Vishay 248FGJSPXB25102MA provided by its distributors.
Res Conductive Plastic POT 1K Ohm 20% 1/2W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6.35mm (30.73 X 12.7 X 13.11mm) Pin Panel Mount/Through Hole Bulk
Avnet Japan
POTENTIOMETER, 1K; Track Resistance:1kohm; Taper:Linear; No. of Turns:1; Resistance Tolerance:± 20%; Series:248; Power Rating:500mW; Mounting Type:Through Hole; No. of Gangs:1; Adjustment Type:Shaft; Resistor Element ;RoHS Compliant: Yes
POTENTIOMETER, 1K; Track Resistance:1kohm; Track Taper:Linear; No. of Turns:1; Shaft Diameter:6.35mm; Shaft Length - Metric:22.2mm; Resistance Tolerance:± 20%; Power Rating:500mW; Potentiometer Mounting:PCB; No. of Gangs:1; Adjustment Type:Side; SVHC:No SVHC (18-Jun-2012); Dielectric Strength VAC:750V; Electrical Angular Rotation Tolerance +:5°; Electrical Angular Rotation Tolerance -:5°; End Resistance:2ohm; External Depth:7.6mm; External Length / Height:12.7mm; External Width:12.7mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Insulation Resistance:1000Mohm; Mechanical Angular Rotation Tolerance +:5°; Mechanical Angular Rotation Tolerance -:5°; Mounting Type:Through Hole; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Proof Voltage:750V; Resistance:1kohm; Resistor Element Material:Variable Rotary Conductive Plastic; Rotation Electrical Angle:265°; Rotation Mechanical Angle:295°; Series:248; Temperature Coeff. +:1000ppm/°C