Vishay 248BBHS0XB25102MA
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.5W, 1000ohm, 22.4V, 20% +/-Tol, 500ppm/Cel, 1 Turn(s)
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay 248BBHS0XB25102MA.
Vishay
Datasheet5 pages1 year ago
IHS
Newark
element14 APAC
Farnell
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date2013-02-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Potentiometer, Conductive Plastic, 1W, 1000ohm, 20% +/-Tol, 1000ppm/Cel, 1 Turn(s)
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.5W, 1000ohm, 20% +/-Tol, 1000ppm/Cel, 6350
Res Conductive Plastic POT 1K Ohm 20% 1/20W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6mm Pin Panel Mount/Through Hole
TT Electronics91AR1KLF
Trimmer, Cermet, 0.5W, 1000ohm, 250V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s)
Descriptions
Descriptions of Vishay 248BBHS0XB25102MA provided by its distributors.
Single Turn Trimmers/Potentiometers 1/2 SQ 1/8 S 1Kohms Conductive Plastic
Res Conductive Plastic POT 1K Ohm 20% 1/2W 1(Elec)/1(Mech)Turn 3.18mm Pin Panel Mount/Through Hole Bulk
248 B BH S 0 X BO50 1K 20% A e3
248-8 conductive plastic pot,1K lin 12mm
RS APAC
POTENTIOMETER, 1K; Track Resistance:1kohm; Taper:Linear; No. of Turns:1; Resistance Tolerance:± 20%; Series:248; Power Rating:500mW; Adjustment Type:Shaft; Resistor Element Material:Variable Rotary Conductive Plastic; Dielectric ;RoHS Compliant: Yes
POTENTIOMETER, 1K; Track Resistance:1kohm; Track Taper:Linear; No. of Turns:1; Shaft Diameter:3.18mm; Shaft Length - Metric:19.1mm; Resistance Tolerance:± 20%; Power Rating:500mW; Potentiometer Mounting:PCB; No. of Gangs:1; Adjustment Type:Side; SVHC:No SVHC (18-Jun-2012); Dielectric Strength VAC:750V; Electrical Angular Rotation Tolerance +:5°; Electrical Angular Rotation Tolerance -:5°; End Resistance:2ohm; External Depth:7.6mm; External Length / Height:12.7mm; External Width:12.7mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Insulation Resistance:1000Mohm; Mechanical Angular Rotation Tolerance +:5°; Mechanical Angular Rotation Tolerance -:5°; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Proof Voltage:750V; Resistance:1kohm; Resistor Element Material:Variable Rotary Conductive Plastic; Rotation Electrical Angle:265°; Rotation Mechanical Angle:295°; Series:248; Temperature Coeff. +:1000ppm/°C; Temperature Coeff. -:1000ppm/°C