Sprague 593D107X9016E2T
Cap Tant Solid 100uF 16V E CASE 10% (7.3 X 4.3 X 4mm) SMD 7343-43 0.1 Ohm 125C T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Sprague 593D107X9016E2T.
IHS
Datasheet12 pages20 years ago
Verical
Garrett
Newark
RS (Formerly Allied Electronics)
CAD Models
Download Sprague 593D107X9016E2T symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Stock
8,103
Authorized Distributors
1
Capacitance
100 µF
100 µF
100 µF
Case/Package
2917
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 mΩ
100 mΩ
100 mΩ
Leakage Current
16 µA
16 µA
Dissipation Factor
8 %
8 %
8 %
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Sprague 593D107X9016E2T provided by its distributors.
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 16V, 10% +Tol, 10% -Tol, 100uF, Surface Mount, 2917
Compliant 4.3 mm 4.3 mm 7.3 mm Polar Tape and Reel 10 % 100 µF
Tantalum Capacitor; Tantalum Cap Type:Solid; Capacitance:100uF; Capacitance Tolerance:+/- 10 %; Working Voltage, DC:16V; Package/Case:7343-43; Capacitor Terminals:Surface Mount (SMD, SMT); ESR:0.1ohm; Leaded Process Compatible:No RoHS Compliant: No