Sprague 150D475X9020B2B
Cap Tant Solid 4.7uF 20V 10% (4.7 X 12.04mm) Axial 125°C Bulk
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Sprague 150D475X9020B2B.
IHS
Datasheet16 pages3 years ago
New Yorker Electronics
_legacy Avnet
Newark
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Country of OriginIsrael
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2001-01-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupT110B475K050AT
Cap Tant Solid 4.7uF 50V 10% (4.7 X 12.04mm) Axial 2.5 Ohm 125C Bulk
Yageo GroupT110B475K050AS
Yageo GroupM39003/01-2368
Cap Tant Solid 4.7uF 50V 10% (4.7 X 12.04mm) Axial (1%FR) 2.5 Ohm 125C Bulk
Cap Tant Solid 4.7uF 35V 20% (4.7 X 12.04mm) Axial 125°C Ammo Pack
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 35V, 5% +Tol, 5% -Tol, 4.7uF, Through Hole Mount
Cap Tant Solid 4.7uF 10V 20% (3.43 X 7.26mm) Axial 125°C Ammo Pack
Descriptions
Descriptions of Sprague 150D475X9020B2B provided by its distributors.
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 20V, 10% +Tol, 10% -Tol, 4.7uF, Through Hole Mount
Solid-Electrolyte TANTALEX® Capacitors Hermetically-Sealed, Axial-Lead
Capacitor Tant, 4.7Uf, 20V, Axial 10%; Capacitance:4.7Μf; Voltage(Dc):20V; Capacitance Tolerance:± 10%; Lead Spacing:-; Esr:-; Product Range:Tantalex 150D Series; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Max:85°C Rohs Compliant: No |Vishay 150D475X9020B2B