Vishay WSR5R0500DBA
Fixed Resistor, Metal Strip, 5W, 0.05ohm, 0.5V, 0.5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSR5R0500DBA.
IHS
Datasheet4 pages7 years ago
Alternate Parts
This Part
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
50 mΩ
50 mΩ
Case/Package
4527
Tolerance
0.5 %
0.5 %
Power Rating
5 W
5 W
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.05ohm, 0.3162V, 0.5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Res Metal Strip 4527 0.05 Ohm 1% 3W ±75ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
Res Metal Strip 4527 0.05 Ohm 1% 2W ±75ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSR5R0500DBA provided by its distributors.
RES 0.05 OHM 0.5% 5W 4527
WSR-5 .05 .5% B43