Vishay WSR5R0249FEA
Fixed Resistor, Metal Strip, 5W, 0.0249ohm, 0.35V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSR5R0249FEA.
IHS
Datasheet4 pages7 years ago
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 4527 0.025 Ohm 1% 5W ±75ppm/C J-Lead SMD T/R Automotive AEC-Q200
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.025ohm, 0.2236V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Res Metal Strip 4527 0.025 Ohm 1% 3W ±75ppm/C Sulfur Resistant J-Lead SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSR5R0249FEA provided by its distributors.
SMD Wirewound/Current Sensing Resistors 5watts .049ohms 1%
RES 0.0249 OHM 1% 5W 4527
WSR-5 .0249 1% EA e2