Vishay WSR2R7500FTB
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.75ohm, 1.225V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSR2R7500FTB.
IHS
Datasheet4 pages7 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
750 mΩ
750 mΩ
750 mΩ
Case/Package
4527
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
2 W
2 W
2 W
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.8ohm, 1.2649V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.768ohm, 1.239V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.68ohm, 1.1662V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Res Metal Strp 4527 680M Ohm 1% 2W 110Ppm/ C Smd Rohs Compliant: Yes
Res Metal Strip 4527 0.8 Ohm 1% 2W 75ppm/C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSR2R7500FTB provided by its distributors.
RES 0.75 OHM 1% 2W 4527
WSR-2 .75 1% R79