Vishay WSR2R2740FTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.274ohm, 0.74V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSR2R2740FTA.
Related Parts
Res Metal Strp 4527 270M Ohm 1% 2W 75Ppm/ C Smd Rohs Compliant: Yes
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.25ohm, 0.7071V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Res Metal Strip 4527 0.25 Ohm 1% 2W ±75ppm/C Sulfur Resistant J-Lead SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.3ohm, 0.7746V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4627
Res Wirewound 4527 0.249 Ohm 1% 2W ±90ppm/C Molded J-Lead SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSR2R2740FTA provided by its distributors.
RES 0.274 OHM 1% 2W 4527
RES 0.274 OHM 1% 2W 4527 / 274 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 4527 J-Lead Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
WSR-2 .274 1% R86