Vishay WSR2R1100FEB
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.11ohm, 0.469V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSR2R1100FEB.
IHS
Datasheet4 pages7 years ago
Alternate Parts
This Part
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
110 mΩ
110 mΩ
Case/Package
4527
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
2 W
2 W
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Related Parts
Res Metal Strp 4527 100M Ohm 1% 2W 110Ppm/ C Smd Embossed Rohs Compliant: Yes
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.1ohm, 0.447V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Descriptions
Descriptions of Vishay WSR2R1100FEB provided by its distributors.
RES 0.11 OHM 1% 2W 4527
WSR-2 .11 1% EB e2