Vishay WSR2R0760FTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.076ohm, 0.3899V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSR2R0760FTA.
IHS
Datasheet4 pages7 years ago
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 4527 0.08 Ohm 1% 2W ±75ppm/C Sulfur Resistant J-Lead SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.08ohm, 0.4V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.07ohm, 0.3742V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
WSR Series 4527 3.07 Ohm 3 W ±1 % ±75 ppm/°C Surface Mount Metal Film Resistor
Res Metal Strip 4527 0.08 Ohm 1% 3W 75ppm/C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSR2R0760FTA provided by its distributors.
RES 0.076 OHM 1% 2W 4527
WSR-2 .076 1% R86