Vishay WSLP2512R0100FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 3W, 0.01ohm, 0.1732V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSLP2512R0100FEK.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
CAD Models
Download Vishay WSLP2512R0100FEK symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
3
Resistance
10 mΩ
10 mΩ
Case/Package
2512
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
3 W
3 W
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Introduction Date2012-04-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSLP2512R0100FEK provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSLP2512.011%EKE3
RES 0.01 OHM 1% 3W 2512
WSLP2512 .01 1% EK e3