Vishay WSLP1206R0470FEB
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.047ohm, 0.2168V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSLP1206R0470FEB.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
47 mΩ
47 mΩ
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Introduction Date2017-06-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSLP1206R0470FEB provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSLP1206.0471%EBE3
RES 0.047 OHM 1% 1W 1206
WSLP1206 .047 1% EB e3