Vishay WSLP1206R0270FEB
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.027ohm, 0.1643V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSLP1206R0270FEB.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
27 mΩ
27 mΩ
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2017-06-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSLP1206R0270FEB provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSLP1206.0271%EBE3
RES 0.027 OHM 1% 1W 1206
WSLP1206 .027 1% EB e3