Vishay WSL2816R0800FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.08ohm, 0.4V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2816
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2816R0800FEK.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
80 mΩ
80 mΩ
Case/Package
2816
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
2 W
2 W
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIceland, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2816R0800FEK provided by its distributors.
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 2watt 0.08ohms 1%
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2816.081%EKE3
RES 0.08 OHM 1% 2W 2816
WSL-2816 .08 1% EK e3