Vishay WSL2816R0330FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.033ohm, 0.2569V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2816
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2816R0330FEK.
Supply Chain
Country of OriginIceland, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJC1CFR033U
Res Anti-Sulfured Thick Film 1020 0.033 Ohm 1% 2W ±200ppm/°C Molded Emboss T/R
TE Connectivity / AMP1-2176057-3
Res High Power Current Sense Thick Film 2512 0.033 Ohm 1% 2W ±400ppm/°C Molded Emboss T/R
Res Thick Film 1225 0.033 Ohm 1% 1.5W ±200ppm/C Wide Terminal SMD T/R Automotive AEC-Q200
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.033ohm, 0.2569V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Res Metal Strip 2512 33m Ohm 1% 2W ±75ppm/°C Molded SMD Embossed Plastic T/R
Res Metal Strip 4527 0.033 Ohm 1% 2W ±75ppm/C Sulfur Resistant J-Lead SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2816R0330FEK provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2816.0331%EKE3
RES 0.033 OHM 1% 2W 2816
WSL-2816 .033 1% EK e3