Vishay WSL2816R0150FTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.015ohm, 0.1732V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2816
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2816R0150FTA.
IHS
Datasheet3 pages16 years ago
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
TE Connectivity / AMP2176057-5
Res High Power Current Sense Thick Film 2512 0.015 Ohm 1% 2W ±600ppm/°C Molded Emboss T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.015ohm, 0.173V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Res Metal Strip 2512 0.015 Ohm 1% 2W ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJMP4PF15MU
Res Metal Plate 2512 0.015 Ohm 1% 2W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-C1CFR015U
Res Thick Film 1020 0.015 Ohm 1% 2W ±350ppm/C Sulfur Resistant Wide Terminal SMD Automotive
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2816R0150FTA provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2816.0151%R86
RES 0.015 OHM 1% 2W 2816
WSL-2816 .015 1% R86