Vishay WSL2816R0150FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.015ohm, 0.1732V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2816
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2816R0150FEK.
Supply Chain
Country of OriginIceland, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
TE Connectivity / AMP2176057-5
Res High Power Current Sense Thick Film 2512 0.015 Ohm 1% 2W ±600ppm/°C Molded Emboss T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.015ohm, 0.173V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
PanasonicERJMP4PF15MU
Res Metal Plate 2512 0.015 Ohm 1% 2W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-C1CFR015U
Res Thick Film 1020 0.015 Ohm 1% 2W ±350ppm/C Sulfur Resistant Wide Terminal SMD Automotive
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2816R0150FEK provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2816.0151%EKE3
RES 0.015 OHM 1% 2W 2816
WSL-2816 .015 1% EK e3