Vishay WSL2512R2400FBA
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.24ohm, 0.4899V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2512R2400FBA.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 2512 0.25 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupPT2512FK-070R22L
Res Thick Film 2512 0.22 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE ConnectivityTL3AR22FTDG
TL Series 2512 1 W 0.220 Ohm ±1 % ±75 ppm/°C Surface Mount Fixed Resistor
PanasonicERJ-1TRQFR24U
Res Thick Film 2512 0.24 Ohm 1% 1W ±200ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERJ-1TRQFR22U
Res Thick Film 2512 0.22 Ohm 1% 1W ±200ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Yageo GroupRL2512FK-070R22L
Res Thick Film 2512 0.22 Ohm 1% 1W ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2512R2400FBA provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2512.241%B43
RES 0.24 OHM 1% 1W 2512
WSL-2512 .24 1% B43