Vishay WSL2512R2200FBA
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.22ohm, 0.469V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2512R2200FBA.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Newark
Mouser
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Yageo GroupPT2512FK-070R22L
Res Thick Film 2512 0.22 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Metal Strip 2512 0.2 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.2ohm, 0.4472V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
TE ConnectivityTL3AR22FTDG
TL Series 2512 1 W 0.220 Ohm ±1 % ±75 ppm/°C Surface Mount Fixed Resistor
PanasonicERJ-1TRQFR22U
Res Thick Film 2512 0.22 Ohm 1% 1W ±200ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Yageo GroupRL2512FK-070R22L
Res Thick Film 2512 0.22 Ohm 1% 1W ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2512R2200FBA provided by its distributors.
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 1watt 0.22ohms 1% BULK PACKAGE
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2512.221%B43
Current Sense Resistor; Power Rating:1W; Resistance:0.22ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Series:WSL; Operating Temperature Range:-65°C to +170°C; Resistor Element Material:Bare Metal; Temperature Coefficient:± 75ppm ;RoHS Compliant: No