Vishay WSL2512R1400FBA
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.14ohm, 0.3742V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2512R1400FBA.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
140 mΩ
140 mΩ
140 mΩ
Case/Package
2512
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
1 W
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Introduction Date2004-08-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 2512 0.13 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive
TE ConnectivityTL3AR15FTDG
Res Metal Foil 2512 0.15 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 2512 0.14 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRL2512FK-070R15L
1W Thick Film Resistors ±1% ±600ppm/℃ 150mΩ 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 2512 0.15 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
KOA SpeerSL1TTER150F
Res Metal Plate 2512 0.15 Ohm 1% 1W ±100ppm/C J-Lead SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2512R1400FBA provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2512.141%B43
RES 0.14 OHM 1% 1W 2512
WSL-2512 .14 1% B43
RESISTOR, CURRENT SENSE, 0.14OHM, 1W, 1%; Resistance:0.14ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:1W; Series:WSL; Temperature Coefficient:± 75ppm/°C; Resistor Element Material:Bare Metal; Resistor Case Style:2512 ;RoHS Compliant: No