Vishay WSL2512R0980FEA
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.098ohm, 0.313V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2512R0980FEA.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 2512 0.1 Ohm 1% 1W ±75ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
Res Metal Strip 2512 0.1 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.1ohm, 0.3162V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
TE ConnectivityTL3AR10FTDG
Res Metal Foil 2512 0.1 Ohm 1% 1W ±75ppm/°C Molded SMD SMD T/R
PanasonicERJL1WKF10CU
Res Thick Film 2512 0.1 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2512R0980FEA provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2512.0981%EAE3
RES 0.098 OHM 1% 1W 2512
WSL-2512 .098 1% EA e3