Vishay WSL2512R0840FTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.084ohm, 0.2898V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2512R0840FTA.
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-8BWFR082V
Res Thick Film 1206 0.082 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-8BWFR091V
Res Thick Film 1206 0.091 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.08ohm, 0.2828V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
PanasonicERJ-B2CFR091V
Res Thick Film 0612 0.091 Ohm 1% 1W 0ppm/C to 150ppm/C Wide Terminal SMD Automotive T/R
TE Connectivity / AMP3-2176157-6
Res Current Sense Metal Foil 2010 0.082 Ohm 1% 3/4W ±50ppm/°C Molded Emboss T/R
Res Thick Film 2512 0.082 Ohm 1% 1W ±800ppm/C Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2512R0840FTA provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2512.0841%R86
RES 0.084 OHM 1% 1W 2512
WSL-2512 .084 1% R86