Vishay WSL2512R0540FTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.054ohm, 0.2324V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2512R0540FTA.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 2512 0.05 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.05ohm, 0.2236V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
TE ConnectivityTL3AR051F
Res Metal Foil 2512 0.051 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Cut Tape
PanasonicERJMP4MF50MU
Res Metal Plate 2512 0.05 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE ConnectivityTL3AR051FTDG
Fixed Resistor, Metal Foil, 1W, 0.051ohm, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
TE ConnectivityTL3AR056FTDG
Res Metal Foil 2512 0.056 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Epoxy SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2512R0540FTA provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2512.0541%R86
RES 0.054 OHM 1% 1W 2512
WSL-2512 .054 1% R86