Vishay WSL2010R5000JEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.5ohm, 0.5V, 5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R5000JEK.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Datasheet4 pages8 years ago
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRL2010JK-070R5L
RL Series 2010 0.75 W 0.5 Ohm ±5% ±300 ppm/°C SMT Low OHMIC Chip Resistor
Yageo GroupRL1206JR-070R5L
250mW Thick Film Resistors ±300ppm/℃ ±5% 500mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRL2512JK-070R5L
RL FIXED RESISTOR 2512 (6432Metric) Chip Resistor ±5% ±300ppm/C 500mOhm 1W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 0.5ohm, 0.2236V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603
PanasonicERJ-12ZQJR47U
ERJ Series 2010 0.47 Ohm ±5% 0.5 W ±200 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
TE Connectivity / AMP4-2176056-2
Res Thick Film 1206 0.51 Ohm 5% 0.5W(1/2W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R5000JEK provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2010.55%EKE3
RES 0.5 OHM 5% 1/2W 2010
WSL-2010 .5 5% EK e3