Vishay WSL2010R2800FEA18
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.28ohm, 0.5292V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R2800FEA18.
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRL1206FR-070R28L
Res Thick Film 1206 0.28 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Metal Strip 2512 0.28 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupPT2512FK-070R28L
Current Sensor-Low TCR Chip Resistor Thick Film 2512 280mOhm 1% Emboss T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.5W, 0.28ohm, 0.3742V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0805
Yageo GroupPT0805FR-070R28L
Current Sensor-Low TCR Chip Resistor Thick Film 0805 280mOhm 1% Paper T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 1W, 0.28ohm, 0.5292V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2512
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R2800FEA18 provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2010-18.281%EAE3
RES 0.28 OHM 1% 1W 2010