Vishay WSL2010R2600FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.26ohm, 0.3606V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R2600FEK.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.25ohm, 0.5V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
PanasonicERJ-C1BFR27U
Res Thick Film 1020 0.27 Ohm 1% 2W ±100ppm/C Sulfur Resistant Wide Terminal SMD Automotive T/R
PanasonicERJC1BFR24U
Res Thick Film 1020 0.24 Ohm 1% 2W ±100ppm/C Sulfur Resistant Wide Terminal SMD Automotive
Yageo GroupRL2010FK-070R25L
750mW Thick Film Resistors ±1% 250mΩ 2010 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 2010 0.25 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±250ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R2600FEK provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2010.261%EKE3
RES 0.26 OHM 1% 1/2W 2010
WSL-2010 .26 1% EK e3