Vishay WSL2010R1000JTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.1ohm, 0.2236V, 5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R1000JTA.
IHS
Datasheet3 pages17 years ago
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2007-04-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 2010 0.1 Ohm 1% 1W ±75ppm/°C Molded SMD SMD Embossed T/R
Res Metal Strip 2010 0.1 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
TE ConnectivityTLM2HER10JTE
100 mOhms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Current Sense Metal F
PanasonicERJ-B1CJR10U
Res Thick Film 2010 0.1 Ohm 5% 1W ±200ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
KOA SpeerSR732HTTER10J
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.75W, 0.1ohm, 0.2739V, 5% +/-Tol, Surface Mount, 2010
Yageo GroupPE2010FKM070R1L
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 0.1ohm, 0.2236V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R1000JTA provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2010.15%R86
RES 0.1 OHM 5% 1/2W 2010
WSL-2010 .1 5% R86