Vishay WSL2010R0510FTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.051ohm, 0.1597V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R0510FTA.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
51 mΩ
51 mΩ
Case/Package
2010
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
500 mW
500 mW
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R0510FTA provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2010.0511%R86
RES 0.051 OHM 1% 1/2W 2010
WSL-2010 .051 1% R86