Vishay WSL2010R0250FBA18
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.025ohm, 0.1581V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R0250FBA18.
IHS
Datasheet4 pages4 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
25 mΩ
25 mΩ
25 mΩ
Case/Package
2010
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
1 W
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2007-04-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 2010 0.025 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.75W, 0.025ohm, 0.1369V, 1% +/-Tol, 250ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Res Thick Film 2010 0.025 Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±1200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-C1CFR025U
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 2W, 0.00025ohm, 0.7071V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1020
500mW Thin Film Resistor ±50ppm/℃ ±1% 25mΩ 2010 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Fixed Resistor, 0.5W, 0.025ohm, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R0250FBA18 provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.5W,0.025 OHMS,1% TOL, TIN/LEAD, BULK, HIGH POWER
RES 0.025 OHM 1% 1W 2010