Vishay WSL2010R0240FEA18
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.024ohm, 0.1549V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R0240FEA18.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Introduction Date2007-04-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 2010 0.025 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
TE Connectivity / AMP2-2176157-3
Res Current Sense Metal Foil 2010 0.024 Ohm 1% 3/4W ±50ppm/°C Molded Emboss T/R
PanasonicERJ-MP3KF22MU
Res Metal Plate 2010 0.022 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/°C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJB1CFR024U
Res Thick Film 1020 0.024 Ohm 1% 2W ±200ppm/°C Molded Wide Terminal SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERJ-B1CFR022U
Res Thick Film 1020 0.022 Ohm 1% 1W ±200ppm/°C Molded Wide Terminal SMD Embossed Carrier T/R
TE ConnectivityTLM2HDR022FTE
SMD Current Sense Resistors, TLM Series, 0.022 ohm, 750 mW, 1%, 2010 [5025 Metric]
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R0240FEA18 provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 1 W,0.024 OHM,1% TOL, PB-FREE, TAPE/REEL, HI PWR
RES 0.024 OHM 1% 1W 2010